Hip-hop wywodzi się z miejskiej subkultury afroamerykańskiej i składa się z czterech głównych elementów: muzyki, graffiti, MCing i tańca. Rap to popularna forma muzyki, która narodziła się w kulturze Hip-Hop. Rap jest metodą ekspresji w subkulturze hip-hop. Tak więc hip-hop jest pojęciem znacznie szerszym niż rap i stanowi całą subkulturę, której częścią jest rap.
Podobieństwa między hip-hopem a rapem
Prawda jest taka, że hip-hop i rap są dość podobne pod względem muzyki, kultury i podejścia do życia, ponieważ wywodzą się z tego samego gatunku i mają podobne korzenie.
Pod względem muzycznym hip-hop i rap są bardzo podobne, ponieważ rap jest podgatunkiem hip-hopu. Oba style muzyczne charakteryzują się dużą ilością rymów, podobnymi bitami i rytmiczną mową.
Teksty i przesłanie obu stylów są często takie same lub przynajmniej pochodzą z tego samego źródła. W piosence często pojawia się element społeczny, który opowiada o zmaganiach ludzi w kulturze hip-hopowej i afroamerykańskiej, o zmaganiach dnia codziennego lub o różnych aspektach życia.
Wspaniałe wydarzenia muzyczne możesz trafić w Płocku. Przeczytaj o nich na www.plockinfo.pl.
Kluczowe różnice między hip-hopem a rapem
Pierwszą kluczową różnicą między hip-hopem a rapem jest pochodzenie obu gatunków. Hip-hop narodził się na Bronksie w Nowym Jorku pod koniec lat 70. Afroamerykanie i Latynosi z tego obszaru dali początek nowej subkulturze. Rap natomiast narodził się z kultury hip-hopowej pod koniec lat 80. w gettach środkowo-zachodniej Ameryki.
Druga różnica dotyczy samej muzyki. Rap charakteryzuje się ostrą grą szybkich słów. Chodzi tu głównie o rytm, a także o przekaz. Często mówi o poważnych sprawach, mrocznych tematach i aspektach życia w getcie, gangsta.
Z drugiej strony, hip-hop jest bardziej swobodny niż rap. Również zawiera przekaz i rytm, ale jest gatunkiem bardziej wszechstronnym i szerokim. Muzyka może przybierać tonacje od wolnej do szybkiej i może mówić o wszystkim, od poważnych spraw po życie imprezowe. A w hip-hopie rapowanie nie jest jedynym sposobem wykorzystania wokalu, ponieważ w hip-hopie jest też dużo śpiewu.
Kolejna różnica jest widoczna w przesłaniu społecznym piosenek. Piosenki rapowe są zazwyczaj poważniejsze i mogą zawierać bardziej obraźliwe teksty, a także mroczne tematy, takie jak gangsterskie życie. Poza tym rap często ma do przekazania przesłanie społeczne, dotyczące sprawiedliwości, cierpienia i walki poszczególnych społeczności, przemocy, ubóstwa, polityki itp. Są jednak także współczesne piosenki rapowe o swobodnej tematyce, jak seks, imprezy, narkotyki, luksusy, pieniądze itp.
Hip-hop również porusza tematy podobne do rapu, ale nie jest zbyt poważny, mroczny czy brutalny. Hip-hop jest bardziej swobodny i więcej jest piosenek hip-hopowych bez przesłania społecznego niż piosenek rapowych.