2020 – plany wytwórni na 2021 rok

Ogłoszenie założenia wytwórni 2020 przez PRO8L3M, Taco Hemingwaya, Jedynaka i DJ Chwiała stało się jednym z najgłośniejszych wydarzeń zeszłego roku w polskiej branży hip-hopowej. Najlepsi w Polsce raperzy, producenci muzyczni i organizatorzy zdecydowali się połączyć siły, by pod egidą prawdziwego molocha wspierać szczególnie perspektywicznych muzyków swoim doświadczeniem i cennymi radami. Rok 2020 zdawał się być przy tym dla wytwórni zaledwie rozgrzewką, ale nawet ta rozgrzewka przybrała ostatecznie potężne rozmiary, bo na przestrzeni kilku miesięcy działalności 2020 wydało osiem płyt, wśród których znalazły się zarówno krążki debiutantów takich jak Oki czy Dziarma, jak i zasłużonych weteranów, takich jak PRO8L3M czy Taco Hemingway. Świetlana przyszłość stoi otworem przed tą wytwórnią, więc najwyższa pora na to, by przyjrzeć się rzetelnie planom ekspansji w roku 2021, w którym marka ta z pewnością postanowi zawalczyć o miano topowej, polskiej wytwórni hip-hopowej i należy uczciwie przyznać, że tak wysokie ambicje są w jej przypadku uzasadnione.

Weterani

W 2021 roku możemy oczywiście spodziewać się płyt od grona założycielskiego. PRO8L3M, w reakcji na wymóg anulowania trasy koncertowej Art Brut 2, postanowił wykorzystać nadmiar wolnego czasu do stworzenia Block Party Mixtape hosted by PRO8L3M, czyli bardzo specyficznej płyty, przywodzącej bardziej na myśl luźną składankę, w której po raz pierwszy większą rolę będą pełnić goście z branży rapowej i popowej. Płytę promuje między innymi singiel z Brodką i można spodziewać się, że eklektyczne, nieoczywiste współprace będą na niej dominować z korzyścią dla wartości artystycznej i tchnięciem pewnej świeżości w muzykę zespołu. Dużo trudniej jest spekulować na temat nowej płyty Taco Hemingwaya, który w 2020 roku wydał dwa głośne krążki, po których logicznym biegiem wydarzeń zdaje się zrobienie sobie dłużej przerwy wydawniczej. Taco udowodnił jednak niejednokrotnie, że jest artystą bardzo płodnym i niecierpliwym i można spokojnie pokusić się o założenie, że w lecie dostaniemy od niego jakieś premierowe nagrania, ponieważ w tym właśnie okresie ukazywała się zdecydowana większość jego płyt. Ciekawostką może być natomiast perspektywa zobaczenia nowych utworów ze strony DJ-a Chwiała, który wraz z Little’m tworzy duet producencki The Returners. Ich debiutancki album „Nowa stara szkoła” został kilka lat temu wydany w PROSTO, a muzycy nie ukrywają przymiarek pod wydanie sequela swojego znakomicie przyjętego debiutu. Czy miałby on nastąpić w barwach wytwórni 2020? Trudno jest powiedzieć jednoznacznie, ale są na to wielkie szanse.

Nowe twarze

Dziarma otworzyła katalog wytwórni, wydając krótki materiał pod tytułem „V”. Płyta ta zdradzała przede wszystkim wręcz imperialne ambicje młodej artystki, która ewidentnie zamierza przeszczepiać na polski grunt amerykańskie, rozbuchane brzmienia. Od jej premiery minęło już jednak bardzo wiele czasu, a z aktywności raperki i wokalistki w mediach społecznościowych można łatwo wywnioskować, że Dziarma wiele czasu spędzała w studiu nagraniowym. Reguły rynku wydawniczego zdają się sugerować, że po tak udanej przekąsce jak „V”, należałoby teraz pójść za ciosem i wydać album długogrający. Nowego materiału można spodziewać się również od Okiego, który w 2020 roku wydał aż dwa materiały, ale jako młody, perspektywiczny artysta z pewnością zdecyduje się nie zatrzymywać i nadal ugruntowywać swoją pozycję jako jednego z najlepszych i najbardziej szanowanych zawodników młodej fali polskiego hip-hopu. Obok Okiego nieoczekiwanie pojawił się również Gruby Mielzky, który po wielu latach spędzonych w Szpadyzor Records, czyli wytwórni donGURALesko, postanowił zmienić barwy i zapowiedział już swój nowy material fenomenalnym, bardzo emocjonalnym singlem „Cel”. „Do wesela się zagoi” będzie z pewnością mocną pozycją w tegorocznym katalogu wytwórni. Łącznie możemy zatem spodziewać się około sześciu, może siedmiu albumów ze strony 2020, ale wytwórnia z pewnością ma jakieś asy w rękawie i zdoła nas jeszcze zaskoczyć.